-

marek-natusiewicz

O gadaniu bez sensu

Podobno 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Jedno zdanie , a dwa przesłania. Pierwszym jest, że to podobno "my" coś odzyskaliśmy, a drugie to to, że "odzyskaliśmy". No i tu mamy właśnie komunikat z Radia Erywań. Po pierwsze - "nie myśmy" lecz "nam"  , a po drugie - nie "odzyskaliśmy" lecz "obiecano". Obie kwestie zasygnalizował prezydent Wilson w styczniu 1918 przed całym Kongresem, za co aktualna partia rządząca "podziękowała" niemlże w setną rocznicę z gracją Obamy, odwołując najbardziej proamerykański rząd z najbardziej proamerykańskim ministrem... To, że obroniliśmy tę darowaną było największym zaskoczeniem, szczególnie dla Anglików... Ale to jest poza tematem.

W mediach ciągle o "odzyskaniu". Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda i dlatego dzisiaj mamy problem z jego "chorobami", z największą chorobą - niedostrzeganiem, że Rzeczpospolita Obojga Narodów, to nie to samo co dzisiejsza "czecia erpe", no i że ta Pierwsza była ojczyzną siedmiu nacji, a dzisiaj między Odrą-Nysą i Sanem/Bugiem bałaka się "bo, my Polacy...", zapominając, że my dzisiaj to raczej obywatele polscy...tagi: rzeczpospolita  polska  niepodległość  obywatel 

marek-natusiewicz
11 maja 2018 09:57
29     1681    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zetem @marek-natusiewicz
11 maja 2018 10:08

Odrobinę przerysowane, ale tylko odrobinę...

Brawo!

zaloguj się by móc komentować


tomciob @marek-natusiewicz
11 maja 2018 10:13

Oprócz tzw. " odzyskania niepodległości" odzyskaliśmy też dostęp do morza i to być może było najważniejsze w oczekiwaniu nowej Polski Woodrowa Wilsona. Dlatego już przed Drugą Wojną Światową na warszawskim Żoliborzu jeden z placów otrzymał imię tego amerykanina, co potem zmieniono na Plac Komuny Paryskiej, ale po 1989 powrócono do starej nazwy. A port Gdynia który powstał w okienku pomiędzy wojnami dosłownie z niczego, z niebytu, z pola i wsi na tym polu, jest do dzisiaj gwarantem okna na świat jakim jest dla kraju morze. Myślę, że upór Wilsona aby nowa Polska miała dostęp do morza jest nie mniej istotny niż samo tzw. "odzyskanie niepodległości" i rad bym gdzieś przeczytać czemu Wilson na ten dostęp Polski do morza tak się uparł.

Dzięki za inspirację do myślenia spowodowane notką. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @tomciob 11 maja 2018 10:13
11 maja 2018 10:23

Jednak szkoda, że wówczas prezydent Wilson  nie załatwił nam dostepu do Morza Czarnego, bo ja z  chęcią bym się zamienił.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @tomciob 11 maja 2018 10:13
11 maja 2018 10:26

Oprócz tzw. " odzyskania niepodległości" odzyskaliśmy też dostęp do morza i to być może było najważniejsze w oczekiwaniu nowej Polski Woodrowa Wilsona.

13. Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.

Wg historyków, ten punkt nie mówił o bezpośrednim dostępie, tylko via Wisła itp, udogodnienia w transporcie. To nie miał być fragment wybrzeża z jakąś plażą czy dajmy na to z Gdynią i Gdańskiem (wolny dostęp do morza).

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @marek-natusiewicz
11 maja 2018 10:28

Takie krótkie, a takie mocne i treściwe!

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @marek-natusiewicz
11 maja 2018 10:32

"Po pierwsze - "nie myśmy" lecz "nam"  , a po drugie - nie "odzyskaliśmy" lecz "obiecano".

To nie do końca prawda. Pomijając, że mogą nie do końca sie podobać ci, którym się te odzyskanie przypisuje, to faktem jest, że ci ludzie byli. Byli, myśleli i działali. Inaczej można by pomyśleć, że Polacy to bezmózgie rośliny i jako naród nic nie potrafią na przestrzeni wieków zrobić, zbudować czy wymyślić. Sytuacja geopolityczna to jedno a jej wykorzystanie to drugie. Taka Ukraina miała takie same możliwość jak my. I co? I nic. Nie było elit (w sensie socjologicznym) które by były zorganizowane i mogłyby przeprowadzić swoją wizję niepodległej Ukrainy. Skończyło się niepodległością. W 1991 roku.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Aquilamagna 11 maja 2018 10:28
11 maja 2018 11:01

Chciałem to samo napisać :)

bo cóż można dodać do tak krótkiego zdania.

Krótko, zwięźle, elegancko. Niech się uczą (niektórzy z tu blogujących) jak można nie męczyć czytelnika emocjami, a dostarczyć mu treści do przemyśleń na temat, że to nie jest tak jak na obrazku.

 Z podziękowaniem i pozdrowieniem dla autora

zaloguj się by móc komentować

100peral @marek-natusiewicz
11 maja 2018 11:34

"No widzisz. A teraz będziesz biegał po blogach i jęczał, że Cię zablokowałem, bo nie podobają mi się Twoje poglądy. "

:) Przyznam że miałem problem z wyborem odpowiedniej notki żeby zgodnie z w/w życzeniem Krzysztofa Osiejuka w jej komentarzach poskarżyć się, że mnie u siebie zablokował. Aż tu spadła mi z nieba idealna wręcz notka pt: "O gadaniu bez sensu" :) w której każda wypowiedź staje się merytoryczna z założenie i nie ma ryzyka modnych ostanio oskarżeń o trolling. 

No więc korzystając z okazji poskarżę się jeszcze na to że Krzysztofowi Osiejukowi się nie podobało dyskutowanie merytoryczne, tylko wolał trolować z parasolem własną notkę i pieprzyć głupoty o gołej dupie oraz uwodzeniu valsera wielkim brzuchem. 

No ale po co w ogóle się skarżyć na takie bzdety?

Hmm... Myślę że dlatego że wiązałem z tym portalem pewne nadzieje zanim on jeszcze powstał. Kibicowałem mu kiedy powstawał. I prawdę mówiąc nie zawiodłem się mimo różnych mankamentów technicznych. Więc w sytuacji kiedy widzę, że paru użytkownikom uważającym się za ważnieszych od innych (uprzywilejowanych) udaje się starować nim w kierunku tak zwanego głupiejewa to mi po prostu wstyd.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @rotmeister 11 maja 2018 10:32
11 maja 2018 11:58

Ale trzeba oddzielać intencje "tubylców" od woli zwycięzców - Coryllus napisał, że myśleć, a działać to dwie różne kwestie. To właśnie zwycięzcy w Pittsburgu wykombinowali państwo pn. Czecho-Słowacja. No i dzisiaj Słowacy szamocą się ze swoim "brakiem" w historii - jak tu opisać TYSIĄC lat historii nie wspominając o Węgrach!?

Między bajki można włożyć bajanie o tym, że to Paderewski "wygrał" mazurkami niepodległość! Prawdą natomiast jest to, że idealistom amerykańskim w głowie nie mieściło się jak można było , ot tak sobie, podzielić jakiś kraj na cześci. Tym bardziej, że oni zapożyczyli ustrój RON i wpisali do swojej konstytucji. Brak ciągłości RON w tej sytuacji stał się istotnym brakiem intelektualnym i doświadczalnym w ich bez-historycznym rozwoju, wszak upadek RON przerwał wazny dla nich eksperyment ustrojowy i Amerykanie od tej chwili sami musieli eksperymentować (co zakończyło się wojną secesyjną).

A wracając jeszcze na chwilę do "myślenia". W "praniu" okazało się, że nawet "kresowiec" JP nie do końca rozumiał ducha RON (o czym pisali Woyniłłowicz i Milewski). Gdyby go zrozumiał, to wiedziałby, że należało od Sowietów brać Miński i na drugi dzień dać niepodległość Białorusinom. Wszak sam wielki Pan Roman pisał: po co nam Mińsk: tam połowa to Białorusi, a druga -Żydzi? Zapewne dzisiaj tam mielibyśmy Izrael. No i wojny nie byłoby, bo kto podskoczyłby konfederacji polsko-białoruskiej stojącej w Bramie Smoleńskiej.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @stanislaw-orda 11 maja 2018 10:23
11 maja 2018 12:02

Wszystko przed nami. Na razie Amerykanie budują zręby i kontrolują skrajne flanki: północną (kilkadziesiąt kilometrów od Leningradu) i południową (ujscie Dunaju) - zatem wracają czasy Władysława Jagiełły. Pora rozpocząć poszukiwanie dynastii, a reszta sama "powychodzi z krzaków"...

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @marek-natusiewicz
11 maja 2018 12:06

"że należało od Sowietów brać Miński i na drugi dzień dać niepodległość Białorusinom".

Czyli komu? Białorusinów nie było i dzisiaj też nie ma. O tym pisze. Samo nic się nie robi, trzeba mieć do tego ludzi z jakąś doktryną. Do konfederacji polsko-bialoruskiej też są potrzebni Białorusini. Takich nie było. A mieli takie same możliwości jak my czy Ukraina. Ci co nam rzekomo niepodległość dali też mieli jakiś plan i z kimś musieli rozmawiać. Z Bialorusinami nie rozmawiali. Bo z kim i o czym?

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @tomciob 11 maja 2018 10:13
11 maja 2018 12:08

Ów dostęp do morza mieści się w "narracji" lansowanej przez Bartosiaka - imperium morskie musi mieć bezpośredni dostęp do swojego "wasala" dzięki możliwości "zacumowania". Zapewne taka też była intencja Wilsona.

Owo "darowanie" lub "odkurzenie" projektu, co prawda mieszcząc się w modus operandi Anglików, było konstruowane przeciwko nim. Ot, takie wizjonerskie myślenie - szkoda, ża zarzucone w latach 20. XX wieku (wycofanie się USA ze spraw europejskich). Dzisiaj są mądrzejsi i chyba wiedzą, że u nas nie tylko "raki zimują", ale także lezy ich interes imperialny (dowiód tego naocznie reset, tj. do czego zdolne są Niemcy!).

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @marek-natusiewicz 11 maja 2018 11:58
11 maja 2018 12:09

"Ale trzeba oddzielać intencje "tubylców" od woli zwycięzców".

U nas ci tubylcy w ogóle byli i swoje intencje mieli. A jakie to już inna sprawa.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @rotmeister 11 maja 2018 12:06
11 maja 2018 12:13

"Białorusini" byli. Był nawet rząd białoruski i nawet przez kilka miesięcy była i republika. A to, że większość mówiła po polsku... No to co! Dzisiaj Grzybowska robi za litewską Grybałskajte.. i też mówi po polsku. I jakoś to nikomu nie przeszkadza. Słowem nie odrobił Pan lekcji z Woyniłłowicza. No i z Milewskiego. No i z tego!

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @rotmeister 11 maja 2018 12:09
11 maja 2018 12:15

Intencje mieli, a jak zdarzenia pokazały, nie do końca rozumieli, wobec jakich problemów przyjdzie im stanąć. No i Sowieci wylądowali pod Warszawą...

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @marek-natusiewicz 11 maja 2018 12:13
11 maja 2018 12:25

Tak "byli" że tej Białorusi nie zbudowali. Liczba tych "Białorusinów" była tak duża że zmiesciliby się w kantorku woźnego szkolnego. I to im z kolei "dawał" Piłsudski, tylko brać nie miał kto.  To wzięli bolszewicy. No i efekt "bycia" tych Białorusinów był taki, że te Białoruś zbudowali 80 lat po Polakach.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @marek-natusiewicz
11 maja 2018 12:27

Zgadza się, że całe te obchody 100 lecia są bez sensu.

Bez aktu 5 listopada z 1916 roku nikt by się na poważnie nie zastanawiał po I wojnie co z Polską zrobić.

Tylko Niemcy miały siłę niezbędną do tworzenia nowych państw na gruzach carskiej Rosji, i utworzone przez nich państwa natychmiast stały się podmiotami prawa międzynarodowego: w kolejności Polska, Gruzja, Litwa, Finladia, Białoruś, Livonia, Kurlandia czy Krym. Ukraina niby wyrwała się spod wpływu Rosji samodzielnie, ale już na drugi dzień zawarła pokój z Niemcami, pozwalając niemieckim wojskom na okupację kraju i zobowiązując się dostarczyć zboże. Takiej siły nawet w 1919 roku nie miały ani Francja ani Wielka Brytania, a tym samym USA czy Japonia, ktore podjęły się interwencji w celu stłumienia rewolucji, ale żadnego trwałego tworu państowego na gruzach Rosji nie utworzyły.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @marek-natusiewicz 11 maja 2018 12:15
11 maja 2018 12:28

I z pod tej Warszawy ich ktoś wyrzucił. Nie ufoludki tylko ludzie konkretnej narodowości. Dla których polskość to nie tylko wpis w dowodzie osobistym. Nie wyrzucili ich Ci którzy nam rzekomo wszystko dali. Oni nawet chcieli Polski wielkości Księstwa Warszawskiego, tylko dla tych Polaków to było za mało.

zaloguj się by móc komentować


marek-natusiewicz @rotmeister 11 maja 2018 12:28
11 maja 2018 12:49

Przecież napisałem, że czym innym jest zgoda na powstanie NIEPODLEGŁEGO państwa, a czym innym obrona uzyskanej niepodległości... Do obrony dorośli, do wielkości NIE!

Zarówno Niemcy jak i Rosja miała dla nas plan minimum... tj. minimum polskości i to jeszcze wymuszonej okolicznościami. Anglicy i Francuzi myśleli "rosją" (f) lub "niemcami" (np. Lloyd George).

Tylko Amerykanie mieli plan na maksa! I dzisiaj po 100 latach wracają już na full.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @marek-natusiewicz 11 maja 2018 12:49
11 maja 2018 13:29

chyba że nas zaoceaniczni kramarze przehandlują z Putinem  za Iran

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @stanislaw-orda 11 maja 2018 13:29
11 maja 2018 13:47

Chyba, chyba...

Imperium Amerykańskie ma dwa problemy z "mocarstwem Hartlandu tj. Eurazji": Daleki Wschód i Europę. Reszta to "przystawki". Daleki Wschód został właśnie "przehandlowany" - Chińczycy dzięki Kimowi wynegocjowali wszystko to, o co im chodziło... Kim zorientował się, że jako "murzyn" może odejść i stąd próba "ucieczki w NRD", tj. zgoda na zjednoczenie w zamian za bezkarność - obecnie trwają negocjacje w "rejkjawiku"...

Problem "europejski" ma na imię dominacja Niemiec. i ten wariant został przetestowany przez Obamę (reset). I to raczej z wynikiem dla nas oczywistym - układ R-M bis! Sojusz niemiecko-rosyjski to zbyt duża potęga zarówno dla Chin (transfer technologii na Daleki Wschód w zamian za surowce), jak i dla Ameryki (wschodnia flanka NATO "do piachu" i dlatego Trójmorze).

Konflikt w Syrii/Iranie to konflikt zastępczy o to, kto będzie kontrolował prawdziwy "szlak jedwabny". Sporny jest teren Kurdystanu. Reszta to "czarowanie na ekranie". Tump po rozwiązaniu problemu koreańskiego złapał Iran za gardło "przyduszając" go, tj. zmuszając do zdecydowanych działań. Głównymi zainteresowanymi są nie Rosjanie (i Putin), a Chińczycy. Z jednej stronie są już w Pakistanie, z drugiego końca przez Pireus - już w Budapeszcie. Środkowy odcinek to Turcja, Kurdystan i Iran (oczywiście z wariantami przebiegu). Rosjanie tylko próbują prężyć muskuły - Trump bombardując poinformował ich o zamiarze. Przecież nie chodziło mu o nich.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @marek-natusiewicz 11 maja 2018 13:47
11 maja 2018 13:58

Szlak jedwabny z każdej z opcji prowadził przez Damaszek.

Pisałem juz że Izrael, aby mógł rozwijać się jako państwo o nowoczesnej agrotechnice,  musi miec dostęp do wody. A ta woda w odpowiedniej ilości jest dopiero w rzece Eufrat.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @stanislaw-orda 11 maja 2018 13:58
11 maja 2018 14:15

Jeszcze mozna cos napisać o Jemenie... no i Bangladeszu. Słowem to, że "prowadził" to nie dowód, że ma prowadzić, a jedynie "może prowadzić". A Izrael versus Chiny brzmi jak marny żart... Wodę to mają w Morzu Śródziemnym, a i reaktory atomowe mają do wytwarzania niezbędnje energii, więc sobie jakoś poradzą.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @marek-natusiewicz 11 maja 2018 14:15
11 maja 2018 16:38

A po co mają nawadniać pustynię, skoro żyzna ziemia i dostatek wody jest w Vaterlandzie? Naszym wspólnym skądinąd. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @marek-natusiewicz 11 maja 2018 14:15
11 maja 2018 17:39

Chodzi o słodką wodę.

Odsalanie wody morskiej jest dosyć kosztowne.
I niewystarczająco wydajne.

zaloguj się by móc komentować

Slepowron @marek-natusiewicz 11 maja 2018 13:47
11 maja 2018 19:30

    W tym zamaszyscie nakreslonym obrazie wielkiej szachownicy zabraklo miejsca dla slabszych,    np. niewielki kraj tych ktorych nie dosiegla reka polskich siepaczy w czasie zaglady.

Kazde dziecko tam wie, ze sa tylko pionkiem i Trump swa mocna dlonia postawi ich tam gdzie bedzie potrzebowal.   Ano i rakiety wystrzelil na ruskow,  to byl sygnal, znajcie swoje miejsce bo jak trzeba to przetestujemy ten wasz Iron Dome.

    Przechodzac na nasz teren,  S447 to najnowszy element budowania Trojmorza i wzmacniania bufora wokol Rosji aby przeciac os Moskwa- Berlin.  Co prawda przeoczyli ruruciag i odciecie Swinoujscia ale kto by sie takimi drobiazgami...  A jeszcze o Rosji, ten najbardziej proamerykanski zdymisjonowany minister wlasnie stwierdzil ze to ona zbudowala kampanie medialna w ktorej celem jest dotarcie do prawdy i przywrocenie sprawiedliwosci (JUSTice) dla ofiar polskiej nienawisci, tak aby caly swiat wreszcie wiedzial kto byl rzeczywistym sprawca najwiekszego w historii ludzkosci ludobojstwa.

    Przepraszam,  moze juz wzrok nie ten, ale za duzo bialych plam ... tez i czarnych

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować