-

marek-natusiewicz

"Rozpoznanie bojem"

No i już wiemy na czym stoimy. Ano, na niczym. Umieszczona przeze mnie adaptacja konstytucji wegierskiej do polskich warunków spotkała się niemal z zerowa reakcją, co pozostaje widomym dowodem zainteresowania sprawami wagi państwowej.

Zainteresowania jedynie, a nie zaangażowania! I to wśród ludzi dobranych według dość szczególnych zasad i "uważających się" za...

Słusznie zatem Węgrzy postanowili zapisać w ustawie kardynalnej (a cóż to takiego ?), że w wyborach MOGĄ uczestniczyc tylko tacy Obywatele, którzy uprzednio zarejestrują się jako chętni do wzięcia udziału. Dzięki temu Węgrzy mają blisko 100% uczestnictwa, a ci nie rejestrujący się nie mają prawa "pyszczyć"... Nieobecni racji nie mają!

U nas PAD zamierza niemalże metodami administracyjnymi zwiększać frekwencję, miast wnieść projekt zmiany progu frekwencyjnego w kierunku stwierdzenia, że miara uczestnictwa w referendach staje się normą reprezntatywności społeczeństwa. 

Drugim godnym uwagi jest stwierdzenie, że węgierski Trybunał Konstytucyjny ma dwie drogi postępowania: 1) stwierdzić zgodność bądź 2) stwierdzić niezgodność i odesłać twórcy, tj. ustawodawcy, zmuszając do usunięcia defektów prawnych. Jednak WARA mu od INTERPRETOWANIA i wydawania innych orzeczeń. Jakie to proste i oczywiste. Ale ani dla JK, ani dla PADa, o opozycji totalnej nie wspomnę, takim nie jest, gdyż wówczas zabrakłoby "paliwa"...

Chyba jednak rację na Ścios! A wymarzony punkt na "horyzoncie" szczęśliwości państwowo-narodowej, miast przybliżać się, ciągle się oddala w powodzi frazesów i pustych gestów.

Nic sie nie stało, Polacy! Nic się nie stało...tagi: polska  konstytucja  referendum  tk  frekwencja 

marek-natusiewicz
16 czerwca 2017 08:08
11     836    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
ewa-rembikowska @marek-natusiewicz
16 czerwca 2017 08:16

Problem chyba polega na tym, że my możemy sobie podyskutować a egzekutywa, na którą wpływ mamy taki bardziej iluzoryczny, zrobi i tak co sama zechce, bo ona lepiej wie jak nam szczęścia przychylić. Póki przywódcy nasi będą wyznawać platońską filozofię państwa, to możemy, no właśnie, co możemy?

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @ewa-rembikowska 16 czerwca 2017 08:16
16 czerwca 2017 08:49

Jak Pani nie uporządkuje swojego "świata", to raczej nie należy porządkować u "innych"...

W tym konkretnym przypadku myślę o zdaniu pewnego okreslonego środowiska, a takim wydaje sie być Świat Coryllusa. Powtarzam JEDNYM zdaniu ŚRODOWISKA: TAK / NIE. A nie ble-ble, byle wykazać się własną elokwencją (godne podziwu) lub grafomaństwem (raczej niegodne).

To "porządkowanie" w dzisiajszym świecie to przede wszystkim uporządkowany dostęp do zasobów, a potem łatwość ich przeszukiwania. Antyprzykładem takiego "uporządkowania" jest ta platforma informacyjna - niby wszystko jest OK, ale np. nie ma zlinkowanych tagów pod wpisem. Jeśli chce się kogoś do czegoś przekonać, to trzeba iść za "leniuchem", a nie za "badaczem Pisma"... Dzisiaj jeśli czegoś nie ma na cito, to nie istnieje. To po pierwsze, a po drugie - dzisiaj liczy się pierwszych 5 sekund, bądź pierwsze zdanie. A potem PILOT lub Esc! Kto tego nie rozumie, ten wypada z "gry"... Z gry o umysłu, ma sie rozumieć. I jeśli ta chwila kogoś "porazi", to potem dopiero jest "ekran" pokazujący właściwy "świat"... To podobno nazywa się LEAD...

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @marek-natusiewicz
16 czerwca 2017 11:02

Mam nadzieję, że Parasol niebawem zlinkuje tagi - portal budowany jest - jak widzę - na gorąco.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewa-rembikowska 16 czerwca 2017 08:16
16 czerwca 2017 11:23

Nie każdy jest w stanie rozprawiać o konstytucji /ja  - nie jestem w stanie/. Ale mam głębokie przekonanie po 28. latach trwania III RP, iż będzie ona i tak oktrojowana wedle interesów nie naszych, a warstwy wystawionej do rządzenia i golenia stada. Przymusowo szczepionego przez PADa właśnie /jak pamiętamy/. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @KOSSOBOR 16 czerwca 2017 11:23
16 czerwca 2017 11:50

Ta warstwa wystawiona do rządzenia stadem bierze się z ordynacji wyborczej a ta skutecznie pozbawiła  tzw. suwerena biernego prawa wyborczego na rzecz członków korporacji partyjnych. I szlus.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @KOSSOBOR 16 czerwca 2017 11:23
16 czerwca 2017 12:02

Tu nie chodzi o "rozprawianie" a jedynie o wyobrażenia na konkretny temat. Po prostu krótkie pytanie - krótka odpowiedź. Czy Pani wie co to są ustawy kardynalne? Zapewne nie wie Pani. A chciałaby Pani się dowiedzieć? TAK / NIE. Odpowiadam: zamiast pisać konstytucję a'la III RP Węgrzy maja kilkanaście ustaw zatwierdzanych większością konstytucyjną, co tak na prawdę stanowi uzupełnienie konstytucji. I tak np. ustawa "wyborcza" ma 500 artykułów. Ale dzieki temu konstytucja jest zdecydowanie cieńsza... Itp. itd...

To, że Pani się nie zna nie zwolni Panią od konieczności dokonania wyboru podczas ratyfikacji. Więc chyba lepiej zacząć się "uczyć" już teraz, a nie - jak to w polskim zwyczaju - na ostatnią chwilę...

 

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @ewa-rembikowska 16 czerwca 2017 11:50
16 czerwca 2017 12:12

Tu nie ma żadnego "szlusa". To jest jedynie bierność i przyzwolenie. 

W prawie konstytucyjny jest podobnie jak w życiu, to znaczy, że istnieje coś takiego jak hierarchia błędów. Innymi słowy: "czego się Jaś nie nauczył, tego Jan nie będzie wiedział".

Weźmy np. kwestię referendum. Tych przeszłych i tych przyszłych. "Kluczem" zawsze była frekwencja. I tak konstytucyjne miało niewiele poand 50%, ostatnie Komorowskiego ok. 10%. I to jest stała TENDENCJA nieuczestniczenia.

Dlatego też przed referendum PADa musi zostać zmieniony próg frekwencyjny (o czy od lat mówi Paweł Kukiz). W rozwiązniu wegierskim po prostu "nieobecnie nie partycypują".

I tak jeśli przyjdzie 100 i zagłosuje 100 x TAK, to znaczy, że jest poparcie 100%. A jeśli jakimś pięknoduchom coś się nie podoba, to niech też przyjdą i zagłosują na NIE!

Tego typu dyskusje należy prowadzić na temat każdego z artykułów dowolnej konstytucji, aby ludzie zaczęli rozumieć istotę sprawy oraz skutki pewnych sformułowań.

Twierdzenie, że nic nie rozumiem niczego nie rozwiązuje, a jedynie świadczy o sposobie rozumowania. 

Nieznajmość prawa nie czyni wolnym od skutków jego stosowania...

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @marek-natusiewicz 16 czerwca 2017 12:02
16 czerwca 2017 12:28

Wie Pan, ja przyznałam się co do swojej bezradności "w temacie" - po prostu nie mam wiedzy, więc nie wymądrzam się co do co. Wiem jedno, gdyż to po prostu stwierdziłam praktycznie: każdą zbożną i oczywistą zasadę politycy moga uwalić "interesem politycznym" /powiedzmy, że politycznym.../ Szczepienia /przymus/ są tu dobrym przykładem. Progresja podatków  i mnożenie zakazów również. A prawo własności???!!! Dekret rolny z 1944 roku, sprzeczny z wówczas obowiązująca konstytucją /marcową i częściowo kwietniową/, jest - mimo wyroków /kilku!/ SN - utrzymywany przy życiu i respektowany jako PRAWNA OCZYWISTOŚĆ  przez sądy III RP. Poddawanie bandytyzmu państwowego referendum? To znaczy: większość może stwierdzić, iż w zasadzie osoby po 65 roku życia sa zbędne i kosztowne, co gorsza. No bo, o ile pomnę, w sprawie zwrotu Polakom własności też było kiedyś jakies pytanko referendalne. 

Ale kto tam czyje się na siłach kauzyperdycznych - niech rozprawia o konstytucji. OK. Ja - nie.

Prawa kardynalne można obalić większościa głosów, referendum czy tzw. wolą polityczną. Reprywatyzacj Polaków  nie było na skutek braku owej tzw. woli politycznej. To jest kwadratura koła. 

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @KOSSOBOR 16 czerwca 2017 12:28
16 czerwca 2017 12:56

Odpowiem krótko! Najlepiej powiesić się albo być w stanie permanentnego upojenia...

Alternatywą jest odrobina wysiłku intelektualnego i odrobina dobrej woli.

zaloguj się by móc komentować

DrWall @marek-natusiewicz
16 czerwca 2017 14:46

Przyznam się, że przeczytałem ale nie komentowałem. Potrzebuję jednak więcej niż raz. Tym bardziej, że jest to tekst zbyt ważny, żeby tylko przelecieć po wierzchu. Na razie dałem Panu tzw. lajki, co znaczy, że na pierwszy rzut oka mi się podoba.

zaloguj się by móc komentować

Paris @marek-natusiewicz
16 czerwca 2017 20:17

Ja tez uwazam, ze Pana teksty sa bardzo wazne... czytam je wszystkie, ale nie komentuje... tez daje "plusa".

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować